Image Alt

PERİYOTLAMA NEDİR?

 

Sporun tüm branşlarında başarı sağlayabilmek için en az 5-10 yılı kapsayan bir dönem içerisinde hazırlık ve gelişim sürecine girilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre, sporcunun bu uzun süreli antrenman döneminde çocukluktan yetişkinlik dönemine kadar kısa vadeli değil uzun vadeli bir antrenman planlaması yapması gerektiği, sportif başarı elde etmiş sporcular baz alınarak hesaplanmıştır.

 

Evrelere bölümlenen antrenman sürecinde, sporcu gelişimini sağlamak için kuvvet, esneklik, hız, koordinasyon ve dayanıklılıktan oluşan temel biyolojik özelliklerine yönelik programlar yapmalıdır. Antrenman planlaması 3 ana periyottan oluşur;

  • Hazırlık dönemi
  • Müsabaka dönemi
  • Geçiş dönemi

Hazırlık döneminde, sporcunun yapacağı spor dalı ile ilgili özel olarak  anatomik ve biyomotor becerilerinin oluşturulduğu genel bir adaptasyon sürecidir. Dayanıklılık, kuvvet, hız ve koordinasyon dışında sporcunun uyguladığı antrenmanlarda dinlenme ve iyileşme süreci de belirlenmiş olur. Sporcu bu süreçte adapte olduğu spor branşı ile ilgili tüm fonksiyonlarını geliştirir.

 

Müsabaka döneminde, Sporcunun hazırlık döneminde edindiği birikimler ile hedeflediği müsabaka için en yüksek performansa ulaşabilmesini sağlayan taktik, yönlendirme ve stratejiye yönelik yapılan antrenman sürecidir. Sporcu bu süreçte çıkacağı ilk müsabaka da en iyi mücadeleyi verebilmek için konsantre olur; kuvvet, dayanıklılık, esneklik, koordinasyon gibi özelliklerini en yüksek performansa çıkarmak için çalışır.

 

Geçiş döneminde, Müsabaka dönemini tamamlayan sporcu içinde olduğu psikolojik ve fiziksel yorgunluktan kurtulmak için bir dinlenme sürecine girer. Bu periyotta sporcu sonraki müsabakanın hazırlık dönemine girmek için dinlenmeli ve mevcut eksiklerini gidermek için stresten uzak kalarak iyileşme sürecine girmelidir.

 

Tüm spor dallarında fark etmeksizin sporcunun bu periyotlara göre antrenmanlarını planlayarak gelişim sürecine zarar vermeden ilerlemesi sağlanmalıdır.  Spor bilimi ile ilgili yapılan araştırmalarda, sporcuların sağlıklarını ve performanslarını en yüksek başarı sağlayacak şekilde planlaması sportif başarılarını etkilediğini göstermiştir.