Image Alt

Nasıl Şampiyon Olunur?

NASIL ŞAMPİYON OLUNUR?

Bazen asla sahnelenmeyen bir oyunun sonsuz tekrarını yaşamak gibidir hayat. Perde açılır ve herhangi bir yöne koşman gerektiğini hissedersin. Kiminle ve nerede yola koyulursan koyul bazen tek başına bazense yol arkadaşlarınla devam edersin. Yol arkadaşların yorulur, fikirler değişir, hedefler çarpıtılır bazen sen bile değiştiğini hissedebilirsin. İşte böyle zamanlarda, ne istediğini ve yolun seni nereye götüreceğini hesaplaman gerekir. Nasıl şampiyon olunur biliyor musun? Bazı şeylerden feragat ettiğinde mesela; yorgun bir sabahın ardından, amacın için kendini nasıl hırpalayacağına dair kafalar patlattığın gecelere yürüyorken anlarsın bunu. Elde ettiğin ilk başarıdan sonra her an kendini yeni bir savaşa hazırlanırken düşünürsün.

 

Nasıl şampiyon olunur? Bir kupa aldığında mı? Herhangi bir derece aldığında mı? Ödüller vitrininden taşarken mi öyle hissedersin? Bunu yaşayan biri olarak söyleyebilirim ki, kesinlikle düşündüğün gibi değil. Her zaferimde bir sonraki mücadelenin hayalini kurmaya başladığımda, yorulup bitkin düştüğümde kendi motivasyonumu kendim sağladığımda, öğrendiklerimi paylaştığımda,  öğrencilerimin kendi engellerini aştıklarını gördüğümde ve asla hikâyemi tamamladığımı düşünmediğimde, bir sonraki parkur nerede diye düşünürken kendimi bulduğumda işte o gün bir şampiyon gibi hissediyorum.  Çünkü çıkılacak merdivenler, aşılacak engeller her zaman olacak ve hikâyem nefes aldığım sürece bitmeyecek.

Hepimiz iyi kötü bir oyunun içindeyiz, bense daha iyi nasıl oynayabilirim onun derdindeyim. Satranç gibi düşünün, rakip görebileceğim biri iyi bir hamle yaptığında saygıyla sonraki hamlemi hesaplarım. Asla çirkinleşmem. Çünkü tarih yazanlar, adil savaşanlardan ortaya çıkar. Ben bu oyunu kuralına göre oynarım, kendi kurallarıma göre kazanırım. Bir sporcunun güçlü olmasından ziyade ahlaklı olması gerek. Çünkü güce öyle ya da böyle herkes ulaşabilir.

 

Ancak karakter ulaşılabilen bir zirve değildir. Öğrencilerime öğütleyebileceğim en önemli husus fair play ruhunu yaşatabilmeleri olacaktır. Rakiplerinizi sevin, yol arkadaşlarınızı sevin, yarıştığınız her kulvarda yolunuzda ki engelleri dahi sevin. Onlar olmasaydı siz ne için mücadele edecektiniz? Hem hangi zirve yalnız başına göğüslenebilir? Ben isterim ki zirve kalabalık olsun, şenlik sofraları beraber kurulsun ve şampiyonluğumu birlikte kutlayabilelim.

Şimdi, şampiyon nasıl olunur diye soracak mısın cidden?