Image Alt

Makro Beslenme Nedir?

Makro besinler vücudumuzun genel olarak ihtiyaç duyduğu besin öğeleridir. Sağlıklı bir yaşam için her bir makro besin değeri büyük önem taşır. Günlük yaşantımızda ki her aksiyonumuzda bedenin ihtiyacı olan enerji, kaloriler tarafından sağlanır.

Bir spor ya da diyet programına başlanıldığında öncelikli olarak ne yediğinizi, nereden kilo alacağınızı ya da kilo vereceğinizi bilmeniz gerekir. Hangi besinin kalori olarak depolandığı ve enerjiye dönüşebildiği hakkında bilgiye sahip olursanız, kısa sürede ve en güvenli yolla beslenmeye başlarsınız.

Vücudun ihtiyaç duyduğu temel makro besinler;

1.Protein

Proteinler aminoasit zincirlerinden oluşur. Kas gelişiminiz ve kas onarım sürecine katkı sağlayan en önemli makro besin değerleridir. 1 gram proteinde ortalama olarak 4 kalori bulunur. Beslenmenizin günlük olarak %20’si proteinden oluşmalıdır. Eğer fiziksel aktivitelerinizin en yoğun olduğu dönemde iseniz bu değer %35-45 aralığına çıkarılabilir.

2.Karbonhidrat

Karbonhidratlar enerji mekanizmasını yönetirler. Sinir sistemi ve kasların çalışması için temel enerji buradan sağlanır. 1 gram karbonhidrat ortalama 4 kaloridir. Beslenmenizin günlük olarak %50’si karbonhidrattan sağlanmalıdır. Kan şekerinize ve glisemik indeksinize göre kaliteli ve kalitesiz  karbonhidrat değerleri de vardır. Dikkat etmek gerekir.

3.Yağlar

Herkesin kilo aldırdığından şikâyet ettiği yağlar ise sanılanın aksine doğru kullanıldığında faydalıdır. Vücudumuza enerji sağlayan, hormonları düzenleyen ve üreten sağlıklı yağların 1 gramı ortalama 9 kaloridir. Beslenmenizin günlük olarak %20’si yağlardan oluşmalıdır.

Makro besinlerin faydaları nelerdir?

  • Vücuda enerji sağlar.
  • Kas ve yağ gibi vücut dokularının oluşumunu ve onarımını destekler.
  • Vücutta hormon üretimine yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.