Image Alt

KENDİ SINIRLARIN İÇİN MÜCADELE ET!

t

KOLAYA İNAN, ZORU SEV!

Kan şekerim düşüyor, benim kilo vermem çok zor. Metabolizmam çok hızlı benim kilo almam çok zor, çok şey kaybettim bir daha başaramamaktan korkuyorum, insanlara güvenmem zor, bu yokuşu bu şekilde çıkamam bedenim çok ağır, bu yükleri kaldıramam kollarım çok güçsüz, saçlarım dökülüyor, hava soğuk, yağmur var yürüyüşe çıkamam, sıcak havalarda nefes alamıyorum… Vesaire. Zor kelimesinin Türk dil kurumunda ki anlamı, güçlük, sıkıntı, rahatsızlık. Bu zırvalardan çıkarımımı soracak olursanız, yukarıda saydığınız her şey palavra.

İnsan kendi sınırlarını belirler. Nereye kadar varacağını düşünüyorsan, başka bir yere ulaşamazsın.

Zor senin bahanelerinden oluşur, kolaysa inandıklarında oluşmaya başlar. Varacağın yer sınır koyduğun alandan öteye geçemez! Hani o pazartesi başlarım diye diyet yakmalar, pazartesi bırakırım diye sigara içmeler var ya hepsi kendi zorundan, kendi sınırlarından kaynaklanıyor. Bir de kolay kelimesine bakalım; TDK’ye göre güç ve zor olmayan demekmiş. Kendi sınırlarını aşabilen biri olduğunda kendine inanmayı seçmen çok kolay. Sadece düşün ve gerçekleşmesini hayal et.
Kendinle baş başla kaldığında başına gelen her badireyi düşün hepsinin bugün olacağın insan için planları vardı. Yolda yürürken sana çarpan adam öfkeni dizginlemeni söylüyordu belki de, üzüldüğünde sürekli buzdolabını açan bilincin; hayatında kocaman bir boşluk olduğunu ve bununla baş etmek için kendine yeni yollar araman gerektiğini anlatıyordu. Belki hava bulutluyken evde sıcak bir kahve eşliğinde kitap okumalıydın, ruhunu karartacak onca bahane varken kendine kolay olanı seçmeliydin. Her olayda senin için bir hayır olabileceği gerçeği daha kolay değil miydi?

Bunca yas, ölüm ve trajedi varken hala sağlıklı ve hala doğada ki her mucizeyi kucaklayacak hevesin varken neden kendine zorluk çıkarıyorsun? Bugün nefes alabildiğin için gülümse, yarın uyanabildiğin için şükret, sonraki gün bütün bunları anlayabildiğin için kazandığın tecrübeleri koy cebine.
Cebinde taşıdığın her anı senin ilerlemen için yoldaşlık edecek. Yalnız değilsin, inan ve ilerle.

Kendine inanman için küçük bir olumlama bırakıyorum, içinden geldiği gibi tekrar et;
Yaşadığım her zorluk, çektiğim her çile beni bugünkü ben yaptı. Kendimi seviyorum ve tüm hatalarımı tecrübe kazanmama vesile olduğu için kabul ediyor, kazandıklarımı kucaklıyorum. Sağlıklıyım, güçlüyüm ve Kendime inanıyorum.
Kolaya inan, zoru sev! Yaparsın, yapıyorsun, yapmaya çalışmalısın!