Image Alt

D Vitamini Eksikliği

a

D Vitamini ne işe yarar?

D vitamini bedenimizdeki sağlıklı kemik yapısını oluşturmak için oldukça önemlidir. Aynı zamanda cilt bariyerimizi koruyarak yaşlanma etkilerini de azaltır ve ruh halimizi korumamızı sağlayarak anksiyete, depresyon gibi rahatsızlıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlar. Beden sağlığımıza katkıları ise azımsanamayacak kadar fazladır. Kemiklerimizin birincil bileşeni kalsiyumdur bunu çocukluğumuzdan beri gerek annelerimiz gerekse doktorlarımız tarafından sık sık duymaktayız. Ancak kalsiyum maddesinin kemiklerimize kadar işlemesi o kadar kolay değildir. D vitamini vücudumuzda varsa kalsiyum kolay bir şekilde emilim sağlar. Güneş ışınlarının cildimize teması sırasında kalsiferol adı verilen bir formun etkisiyle doğal D vitamini üretilmesi bedenimiz tarafından sağlanır.

Ancak doğal yollarla D vitamini almak isterken güneşe fazla maruz kalarak cilt üzerinde leke oluşumuna da sebep olabiliriz. Bunun akabinde vücudumuzda ki yağ dokusu da fazla olan D vitaminini depolayarak ihtiyaç halinde açığa çıkaracak şekilde kendini korumaya alır.

Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi kullanılabilir bunun dışında D vitaminini sağlıklı beslenerek ve takviye olarak da alabilirsiniz.

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Özellikle kapalı ortamlarda çalışan insanlarda fazlasıyla görülür. Yetersiz beslenme ve güneşin en sağlıklı zamanlarında ofis içinde çalışmak ya da fırsat bulamamakta buna bir nedendir. D vitamini eksikliğinde, vücutta ağrı, halsizlik, yürürken zorluk çekmek, kemiklerde ağrı, saç dökülmesi, baş ağrısı, depresyon, uykusuzluk, gözaltı morlukları, terleme, sürekli üşüme, kilo vermede zorluk çekme ve değişken ruh hali sırasıyla belirtileridir.

D Vitamini Fazlalığında Ne Olur?

Sağlıklı olarak duyup aldığımız her takviye her yöntem bir uzman tarafından direkt bilgi akışıyla bize ulaşmıyorsa daha büyük sağlık problemlerine yol açabiliriz. Bilinçli beslenme ve spor rutini oluşturmanız hem beden hem de ruh sağlığınız için daha faydalı olacaktır.

Aşırı doz D vitaminine maruz bırakılan bedende; mide bulantısı, kusma, kabızlık, kilo kaybı, bilinç bulanıklığı hali, konfüzyon, kalp ritmi sorunları, böbrek rahatsızlıkları görülebilir. Ayrıca belirtmek gerekirse kemiklerde ki kalsiyumun sindirilmesine yardımcı olan D vitamini fazla doza maruz kalınır ise eklem kireçlenmesi, yüksek tansiyon, kanda kalsiyum artışına ve böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir. Yine bilinçli tüketimin altını çizmek isteriz.

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

Elbette en kolay ve doğal yöntemi güneş ışığından sağlanmasıdır. Ancak bunun dışında sağlıklı beslenerek meyve, sebze ve balık tüketerek de D vitamininden faydalanabiliriz.

Balık: Trança balığı, Sazan balığı, Orkinos, Yılan balığı, Somon, Beyaz balıklar.

Sebze: Havuç, Brokoli

Meyve: Elma, Üzüm, Karpuz, Muz