Image Alt

AĞIRLIK ANTRENMANLARI NASIL YAPILMALIDIR?

Ağırlık çalışmaları yapılan her sportif performans için gerekli bir antrenman türüdür. Ağırlıklı çalışma dayanıklılığı arttırır, kaslara direnç yaratarak gücü dengelemeyi öğretir. Antrenman esnasında kullanılan bir dambıll da olabilir, bir girya ya da halterde olabilir.

Spor dalı olarak bakacak olursak; ister bisikletçi olun, ister yüzücü, isterseniz atletik sporcu hepsinin temelinde ağırlıklı çalışmalara girişmeniz önem arz etmektedir. Ağırlıklı çalışmalar sizi daha güçlü ve fit yaparak çıkacağınız müsabakalarda daha dayanıklı ve dirençli bir mücadele çıkarmanızı sağlayacaktır.

Her antrenman gibi ağırlık idmanları da kişiye özel ve onun ihtiyaçlarına yönelik planlanmalıdır. Bir fitness sporcusunun ağırlık çalışması ile hız ve dayanıklılık sporları ile uğraşan bir sporcununki ile aynı olmamalıdır.

Amacınız vücudunuzu daha iri bir forma sokmak değilse eğer çok tekrarlı antrenmanlar dayanıklılığı arttırmak için idealdir.60 kilo olan bir haltercinin vücudunun iki katı ağırlığında 140-160 kg halteri kaldırmasının altında ki en önemli etken squat çalışmalarından aldığı verimdir.

Zayıflamak için yapılan kardiyo çalışmaları ve uzun soluklu idmanlar size yorucu geliyorsa, ağırlıklı idmanlara başlayabilirsiniz. Fitness sporcuları için yoğunlaştırılmış antrenman önerilmektedir. 8*8 set şeklinde devam eden bir sistem kullanılır ise sporcu kısa sürede hedeflerine ulaşacaktır. Hız ve dayanıklılık arttırmak isteyen sporcuların ise 3 set tekrarlar ve kaldırabileceği ağırlıklarla tekrar sayısını arttırmadan devam etmesi önerilmektedir.

En kısa sürede en yüksek verim almak istiyor olabilirsiniz ancak unutmayın siz Arnould değilsiniz. Vücudunuzu yormak, kaslarınızı incitmek değil de gücünüzü arttırmak için spor yapmalısınız. Size en uygun program ve ağırlık birimi ile çalışmalısınız.

Unutmayın ki, ”Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebildiği kadar başarılı olur. Yüzde 100 inandığınız sürece her şeyi yapabilirsiniz.” [Arnold Schwarzenegger]